...Napsala jsem pro vás knížku JEZDECTVÍ BEZ ILUZÍ…
OBJEDNÁVKY NA WWW.PROBOOKS.CZ

Zamyšlení nad charakteristikou plemene

1. června 2007 v 10:44 |  DARCY - Border Collie
Zde je charakteristika:
Border collie je plemeno psa s enormní inteligencí, vyžaduje smysluplnou práci s možností vlastní iniciativy. Vlastnosti border collií jsou v mnohém smyslu výjimečné. Učí se velmi rychle, vyžaduje ale energické jednání a jasné povely. Protože bývá na jednání svého pána velmi fixovaná, dovede vycítit co chce a reaguje téměř okamžité po vyslovení povelu. To vše ji vedle prvořadého pasení ovcí předurčuje například pro agility, záchranářský výcvik, pro práci doprovodného psa a ke spoustě jiných užitečných činností. Především v disciplíně poslušnost bývají borderky absolutním nebo nejvýše nasazeným favoritem...


Nelze, než souhlasit:
Borderka, kterou mám doma je pes s opravdu vysokou inteligencí a učí se opravdu velmi rychle. Poznám to dle její rychlosti, se kterou přišla na to, že pokud skáče po matraci na posteli, pěkně to zapruží a vzbudí to všechny účastníky spacího programu. Dále přišla na to, že pokud se nesmí do postele, tak jen v momentě, kdy je při smyslech někdo, kdo to může zakázat. V momentě, kdy "zakazovatel" vytuhne a usne, se do postele smí... Jedná-li se o hru, je dovoleno kousat, protože v momentě, kdy chce napadený objekt kousání zakázat a borderka je zakousnutá do fousů či nosu, je velmi obtížné vyslovit povel "fuj" nebo "zoubky ne". Čili potvrzení, že borderky potřebují energické jednání a jasné povely.
Tomu naopak odporuje fakt, že přesný plánek bytu s označením míst, kde se dělají loužičky a bobečky nezabral. Stále vedeme diskuze, zda je vhodné konat potřebu pod umělý stromeček (vánoční), který je v pracovně. Většinou zvítězí argument, že nejde o to co je pod stromem za povrch, jde o to, že bobečky se dělají v přírodě pod stromem. A plínka je drahá a je škoda na ni dělat loužičku. Čili toto je jediné místo, které zůstává více méně neposkvrněno.
Na pána je opravdu velmi fixovaná. Akorát je jedno, čí je to pán... Hrát se dá s každým. To budeme časem upřesňovat. Reaguje opravdu ihned po vyslovení povelu (tedy je to ještě štěně a chceme jí dopřát dětství, čili o mnoho povelů se nejedná). Ihned po vyslovení "jdeme ven (ráno)" reaguje okamžitě. Převalí se na druhý bok a spí. V momentě, kdy si do své elegantní tlamičky natlačí koblížek, následuje povel fuj. Ihned reaguje tím, že první desetinu obsahu vyplivne ihned a následující desetiny vyplivává po dobu asi půl minuty až do vyprázdnění obsahu doufaje, že si to snad rozmyslím. Fosfor přece také potřebuje.
Inu těším se na další usvědčení, že máme opravdu inteligentního psa.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Janina a Dancík Janina a Dancík | E-mail | Web | 3. června 2007 v 14:50 | Reagovat

Tak tohle nemá chybu, něco mi to připomíná:-):-) lépe bych to nepopsala a nevystihla!!!Dančo si machr!!!!!:-):-)

2 Dana Dana | 3. června 2007 v 20:39 | Reagovat

Zdravíme tetu a bráchu :o)) Koukala jsem na Tvoje stránky, máš tam krásný fotky. Taky budu muset fotit víc, pánč situací je mnoho. Těším se na společné venčení, tak to nějak domluvíme :o)

3 Janina a Dancík Janina a Dancík | E-mail | Web | 4. června 2007 v 22:29 | Reagovat

Dančo, dnes mám za sebou první zkoušku- uspěšně, myslím že jsi asi na netu nebo na meilu každý den budu tě včas informovat kdy bysme přijeli do Ctěnic nevím jak tam seš často a kdy abych věděla to mi kdyžtak prosím písni, o víkendech mám celkem čas a v týdnu sem tam, ale za 2 týdny se to sklidní!!:-) Dancík má rovných 6 kilo, žere jako prasátko:-)

Pozdravuj Darcynku!!:-)

4 Dana Dana | 4. června 2007 v 23:33 | Reagovat

Jani, moc gratuluju k té zkoušce.

Na jízdárně jsem kromě soboty každý den od deseti do osmi do večera. V neděli tak do tří. Tak nějakou tu neděli bychom mohli dát společné venčení :o)). Darsina je sice po dni na jízdárně jak máslo, ale zrovna teď zas řádí jako pošuk :o) Darsina má 4,5  a žere decentně.  Vzhledem k tomu, že spí ráda na váze, tak si asi hlídá linii. Ale za chvíli se na ní nevejde :o). Na mejlu jsem téměř denně, většinou večer po deváté. Pusu Dancíkovi

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama