...Napsala jsem pro vás knížku JEZDECTVÍ BEZ ILUZÍ…
OBJEDNÁVKY NA WWW.PROBOOKS.CZ

Jízdárna, jak se tam jen vejít... (jízdárenské cviky)

18. dubna 2008 v 2:06 | Dejna |  Jezdectví
Jízdárna, jak se tam jen vejít…
Dnes se zaměřím na to, jakým záhadným a zázračným způsobem se lze vměstnat na jízdárnu (obdélník) o rozměrech 20x40 metrů.
Většina jezdců se přes veškerou snahu ne zcela dobře orientuje na tomto "malém" prostoru. Proto se dnes zkusím zaměřit na různá vodítka, která by snad mohla pomoci odhadnout přesné linie cviků.
Vycházíme z toho, že malý obdélník je o velikosti 20 metrů (krátká stěna) na 40 metrů (dlouhá stěna). Čili dva čtverce 20x20 vedle sebe. Nebo dva obdélníky 10x40 metrů. Jízdárna je označena písmeny, dle kterých se lépe orientuje:
Z toho budeme vycházet. Víte-li, že máte projet cvik "Velký kruh", máte dva, resp. 4 záchranné body. To je střed krátké stěny (písmeno A nebo C, kde kruh začíná) a střed jízdárny (písmeno X). Další dva záchytné body jsou v první čtvrtině jízdárny, čili 10 metrů od rohu, abychom mohli jet kruh, nikoli šišku :o).
Z obrázku tedy jasně vyplývá, že při daných rozměrech jízdárny je nutné se na čtyřech místech dotknout stěny. Jen tak je to opravdu kruh.
Dalším cvikem, který mate hlavu nejednomu jezdci je "Vlnovka o 3 obloucích", kde počet oblouků může být libovolný dle povelu .
Dělit 40 metrů třemi není lehké (13,3 metrů se špatně odhaduje), proto vyjdeme z logiky, že vrchol druhého oblouku musí být v půli dlouhé stěny. Opět se pokusím zakreslit. Jízdárnu tedy rozdělíme pomyslně na třetiny, čili již z kruhu přibližně víme, kde je deset metrů od rohu a ve vlnovci si k pomyslným liniím přidáme tři metry. Ale spíše se spolehneme na střed dlouhé stěny (písmeno B nebo E). Poslední nápovědou je fakt, že při lichém počtu oblouků neměníme směr, zůstaneme na ruce, ze které jsme cvik začali.
Zakreslím ještě příklad "Vlnovka o 4 obloucích" zde již jízdárnu rozdělíme na čtvrtiny, což se lépe odhaduje, půlkruhy musí mít tedy průměr 10 metrů a konec druhého a začátek třetího oblouku je přesně v X. Při sudém počtu oblouků změníme zároveň směr.
Další cviky, jsou více méně jasné, ale časem doplním další.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama