...Napsala jsem pro vás knížku JEZDECTVÍ BEZ ILUZÍ…
OBJEDNÁVKY NA WWW.PROBOOKS.CZ

Jízdárna, jak se tam jen vejít - pokračování...

22. dubna 2008 v 0:08 | Dejna |  Jezdectví
Další cviky, které na jízdárně používáme si vysvětlíme v následujících odstavcích.
Nejjednodušším a velmi hojně užívaným cvikem je povel "Změnit směr"často nazývaný jako "diagonála". Tento cvik je lehký v případě, že znáte následující pravidla. Cvik začíná v půli krátké stěny, pokračuje přes roh a v prvním písmeni za rohem (což je na jízdárně o rozměrech 20x40 metrů 6 metrů za rohem) se odpojíme na diagonálu vedoucí přesně přes X a napojíme se na stěnu opět 6 metrů před rohem protilehlé stěny. Cvik ukončujeme opět v polovině protější krátké stěny. To že cvik začíná ve středu krátké stěny, je nutné vědět z toho důvodu, že pokud povel zazní v momentě, kdy se jezdec nachází už za polovinou, je třeba tento cvik začít až z protější krátké stěny. Naopak jezdec, který zaslechne povel před polovinou krátké stěny, může cvik začít ihned (tedy dle výše popsaných pravidel).V případě, že tento cvik provádíme v lehkém klusu, v X přesedneme (popř. přendáme bičík na novou vnitřní ruku).
Dalším cvikem ke změně směru je"Obloukem změnit směr"(jezdci si pomáhají názvem "kapka"). Tento cvik začíná 6 metrů před rohem krátké stěny, kde jezdec projede půl kruh o průměru 10 metrů (čili NESMÍ přejet středovou linii) a vrací se před roh dlouhé stěny, ze které cvik začal. V případě, že tento cvik jedeme v lehkém klusu, přesedáváme až v písmeni před rohem dlouhé stěny, kde poté projedeme roh již na novou ruku.
Na obou dlouhých stěnách"Od stěny ke stěně"je cvik zdánlivě jednoduchý, ale jeho přesné provedení je spíše raritou :o). Opět cvik začíná v půli krátké stěny (ze stejného důvodu jako cvik "změnit směr" - čili vědět, ze které strany jízdárny cvik začít) a v písmeni za rohem se jezdec plynulým obloukem odpojí od stěny, kde vrchol cviku je na úrovni poloviny dlouhé stěny a to 5 metrů od písmene uprostřed. Jezdec se opět vrací plynule na stěnu do posledního písmena dlouhé stěny. Na druhé stěně se cvik opakuje. Tento cvik se jezdí tzv. "do odvolání", tedy jezdci stále tento cvik opakují na obou stěnách, dokud nezazní povel "DOCVIČIT". Přímo jede jezdec, který tento povel zaslechl PŘED polovinou krátké stěny. Při tomto cviku je nutné koně ohýbat a včas avizovat nové ohnutí k druhé ruce.
Příště cviky: Půl jízdárny, ze středu a kruhy změnit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 alice bochnakova alice bochnakova | E-mail | 26. dubna 2008 v 9:24 | Reagovat

ahoj Dani, po delší době jsem se ti podívala na blog a potěšilo mě, žes věnovala čas a napsala a popsala tam cviky na jízdárně... doufám, že mi to v té hlavě  zůstane, i když musím taky říct, že to, že mi to někdy nešlo, nebylo způsobeno neznalostí cviku, ale mým nedůrazným a nepřesvědčivým povelem koni.-))) ale věřím, že léty.-)))) se to vše zkoordinuje, zvlášť, když učitelem/kou mi bude profík, jako jsi ty.-) takže pěknej víkend přeji. pa

ps. poslala jsem ti minulej tejden mail, došel ti?

2 puppik puppik | 12. ledna 2011 v 17:59 | Reagovat

díky ti za to :) máš bezva stránky a tohle mi dost pomohlo

3 Luc Luc | 7. září 2015 v 20:26 | Reagovat

Děkuju, vysvětlení toho, jak se diagonála provádí skoro nikde není :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama