...Napsala jsem pro vás knížku JEZDECTVÍ BEZ ILUZÍ…
OBJEDNÁVKY NA WWW.PROBOOKS.CZ

Jízdárna, jak se tam jen vejít - pokračování 2.

26. dubna 2008 v 13:23 | Dejna |  Jezdectví
"Půl jízdárny" - je-li jízdárna označena písmeny, tento cvik je velen buď "B" půl jízdárny, "E" na levou/pravou ruku nebo opačně (E půl jízdárny, B na levou/pravou ruku). V případě, že je jízdárna bez písmen je třeba dodržet polovinu dlouhé stěny, ze které jedeme kolmo na polovinu druhé dlouhé stěny. Při tomto cviku je třeba začít ohýbat koně cca 5 metrů před písmenem (polovinou stěny), aby nedošlo k přejetí této linie, což je častou chybou (jezdci začínají teprve v písmeni koně ohýbat). Je nutné vědět, že při všech cvicích je páteř koně součástí cviku. Další častou chybou je brzké odbočení z této linie. Mezi stěnami je nutné jet kolmo.
"Ze středu" - je obdobný cvik, který je ale ježděn z poloviny krátké stěny. Dle písmen tedy "A" ze středu, "C" na levou/pravou ruku nebo opačně. Tento cvik je možná o něco těžší tím, že je třeba jet rovně téměř 40 metrů. Opět páteř koně kopíruje středovou linii. Platí stejná pravidla, jako u cviku "Půl jízdárny".
Jezdci si často pletou tyto dva povely (pokud nejsou písmena na jízdárně), proto malý návod, podle čeho si pamatuji rozdíl mezi cviky já.
PŮL jízdárny - dlouhé ů - dlouhá stěna (nebo krátké slovo x dlouhá stěna)
Ze středu - krátké slabiky - krátká stěna (dlouhé slovo x krátká stěna )
"Kruhy změnit" již víme, jak vypadá velký kruh. Představíme si dva velké kruhy v A i v C, které se střetávají v X. Při tomto povelu jedeme po linii původního kruhu až do X, kde koně přestavíme k druhé ruce a od X jedeme po linii druhého kruhu. Častou chybou je to, že tento cvik se spíše podobá diagonále. Musíme však dodržel linie kruhů, čili tento cvik vypadá jako půlka číslice osm nebo dva půl oblouky. Tento cvik opět začíná jezdec, který tento povel zaslechl před polovinou krátké stěny. Ostatní jezdci kruh dokončí a teprve z poloviny krátké stěny začínají tento cvik.
U všech těchto cviků v lehkém klusu přesedáváme v X (střed jízdárny)!
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama