...Napsala jsem pro vás knížku JEZDECTVÍ BEZ ILUZÍ…
OBJEDNÁVKY NA WWW.PROBOOKS.CZ

Vyjíždění rohů na jízdárně

27. ledna 2009 v 1:17 | Dejna |  Jezdectví
Poprvé v novém roce jsem se "přemluvila" k sepsání pár řádků, tentokrát opět zaměřených na jezdectví. Jak jinak, než na základě lekcí probíhajících i v tomto mrazivém období.

Právě díky počasí se většina jezdectví chtivých nadšenců přesunula do hal, menších či větších, ale nebudeme si nalhávat, že i sebeluxusnější hala se nedá srovnávat velikostně s loukami nebo snad polem. V našem případě se sice jedná o halu menších rozměrů, ale dobrou práci lze udělat i zde. Velkou výhodou takové menší haly je odhalení zásadní chyby většiny jezdců, a to vyjíždění rohů a dodržování přesných linií cviků. Když se jezdec "zapomene" na velké jízdárně, která v našem případě skýtá 70x40 metů, je nedůsledné projetí rohu jakousi neviditelnou chybou, která se výrazně neprojeví v narovnání koně po konečném příchodu na krátkou stěnu. Koně narovná a ještě stihne třeba v polovině krátké stěny bez problémů zastavit. To už se ale o hale, jejíž krátká stěna měří něco kolem 13 metrů, říct nedá. Nevyjetí rohu zde znamená, že jezdec v panice míjí i střed této stěny a kůň je v dalším rohu zlomen či uskakuje, aby nenarazil do stěny, která se proti němu ihned objevuje. Nějaký povel typu "C" zastavit stát, je sci-fi či mission impossible, vzhledem k tomu, že do "C" není možné se vůbec dostat. Tam si teprve většina jezdců uvědomuje nutnost rohy vyjíždět.

Nyní trochu anabáze, jak to s těmi rohy je:

1. Kůň sám, se do rohu nepohrne. Důvodem je to, že jezdíte-li na zkušených koních (zaměřuji se na koně školní, nikoli remonty či neježděné koně) , dobře vědí, že v rohu se musí ohýbat a to je námaha. Sami se nepohrnou a nepřetrhnou se, aby se bez vaší podpory v rohu museli ohnout. Mimochodem, už to, že koni dovolíme roh "střihnout", akceptujeme jím zvolenou trasu a v tu chvíli zvíře ví, že on je ten, kdo bude šéfovat ve dvojici. Na vás se spolehnout nemůže. Zase pravidlo přírody. Směr určuje ten v hierarchii výš postavený.

2. Snažíte se koně do rohu dovést vnitřní holení a vnější otěží, ale kůň jde stejnou trasou, jen s hlavou vykroucenou ven. Další častá chyba, která vzniká převážně tím, že až v rohu si jezdec uvědomí, kde je. A zase ta ruka bude silnější a koni, který si už v klidu deset metrů před rohem vymyslel nejjednodušší vypořádání se s obratem, způsobí právě vytažení hlavy ven, pokud možno reaguje vykývnutím hlavy vzhůru, aby tiše dal najevo, jak ho to překvapilo a rozhodilo. Kolik jezdců zažilo pád právě po projetí krátké stěny, kde se kůň dvakrát za sebou musel vypořádat s takovým zásahem. Je třeba vedení vnější otěží v průběhu celého ježdění, nikoli na poslední chvíli. Po dlouhé stěně chci prostě jet rovně, pokud podle toho sedím a koně VEDU, do rohu ho prostě jen plynule pustím. Vnitřní noha ohýbá, ale paradoxem vedení vnější otěží je i to, že vnější ruka nesmí v oblouku (rohu) tahat. Vnější linii koně se ohnutím prodlouží a vnitřní zkrátí. Už několikrát opakované klidné držení otěží a pouhé podívání a mírné pootočení po směru obratu stačí k tomu, aby vnější ruka obrat umožnila, přesto stále vedla. V lekcích si přece neustále opakujeme pořadí. Sed, holeň, ruka. Už se sedu lze spolehlivě poznat, co zamýšlím, holeň doplní, ruka jen doupřesní . NETAHAT, NETAHAT, NETAHAT. Kůň není loutka a ty špagátky v rukách k tomu neslouží :o)

Alternativ je samozřejmě více, tedy těch chybových, správné projetí je jen jedno :o). Jen jsem zmínila ty nejčastější, které se snažíme odstraňovat a vyjíždění rohu brát jako status quo, a to i na velké jízdárně, popřípadě i například na louce, bez opory stěny. Vždyť čtyři perfektně projeté rohy v průběhu jedné jízdárny znamenají jeden perfektní kruh a ohebný kůň je základ.

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Dana Dana | 28. ledna 2009 v 21:42 | Reagovat

U obrázku mi roh mezi C a M "decentně" ujel, tak to neberte doslovně :o))

2 nina čep.... nina čep.... | 29. ledna 2009 v 17:15 | Reagovat

Jo tak časem to snad takhle budu taky vyjíždět.

Teda aspon se budu snažit.

3 Dana Dana | 29. ledna 2009 v 21:40 | Reagovat

Ninu, jestli budeš dělat pokroky tak rychle, jak jsem je dělala na začátku já, za deset let to zvládneš. Jestli budeš dělat pokroky tak, jako do teď děláš, tak za rok ani nemrkneš a bude to automatický :o))))). Dyť jsi šikula a kdyby šlo všechno hned, tak by nás to ani nebavilo :o))).

4 nina čep.... nina čep.... | 30. ledna 2009 v 8:23 | Reagovat

kdyby všechno šlo hned ani by mě to nebavilo

5 nina čep.... nina čep.... | 30. ledna 2009 v 8:24 | Reagovat

to je pravda

6 Kačíí...Ta Brusinková,Safinková apod....=D Kačíí...Ta Brusinková,Safinková apod....=D | E-mail | 31. ledna 2009 v 19:20 | Reagovat

Jéje,tohle je moje slabost =D A pěknej novej design :))

7 Dana Dana | 3. února 2009 v 23:37 | Reagovat

Nejsi v tom sama :o))))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama